aktualizované dňa - 01.01.2024
Trávnik
Záhrada na kľúč

Trávnik

Úžitkový trávnik
Trávnik okolo domu je z hľadiska celkového pohľadu na nehnuteľnosť veľmi dôležitý a ovplyvňuje výzor a charakter celej záhrady. V lete trávnik zjednocuje zreteľné a iné časti scenérie, napríklad záhony kvetov, okraje záhonov a skalky. V zime je jeho úloha opačná - vnáša kúsok zelene a oživuje prázdnu záhradu. Trávnik rozdeľujeme na dva základné druhy. Okrasný trávnik a úžitkový. Ak má trávnik slúžiť deťom a ostatným užívateľom záhrady, bude lepšie ak si vyberiete úžitkový trávnik. Úžitkový trávnik je zložený z odolnejších trávových druhov, ktoré nepotrebujú prehnanú starostlivosť. Samozrejme, že určitú údržbu vyžaduje každý trávnik, dokonca aj ten, pod ktorým je nainštalovaný závlahový systém. Minimálna starostlivosť by mala byť dodržaná aspoň v dvoch intervaloch. Jarná a jesenná údržba, pri ktorej sa prerezávajú korene trávnika ( vertikutácia ) aby sme podporili rast a hustotu trávnika a samozrejme sezónne prispôsobené hnojenie a v prípade potreby postreky proti nežiaducej burine. Jedine pri pravidelnej údržbe a starostlivosti dosiahneme pekný a zdravý trávnik...

Mohlo by Vás zaujímať: Aký trávnik vybrať na záhradu?

Tipy trávnikov

Okrasný trávnik
    Okrasný trávnik
  • Okrasný trávnik prvej triedy so zamatovým povrchom a výraznou zelenou farbou si istotne nepomýlite. Vo Veľkej Británii je to veľmi obľúbený trávnik a je charakteristický dvoma základnými vlastnosťami: Po prvé je vytvorený jemnou kompaktnou trávou - psinčekmi a kostravami, niet v ňom trávy so širšími listami ani trvácnych mätohonov. Po druhé sa trávnik pravidelne kosí do výšky koberca. Týmto spôsobom sa drsnejšej tráve zabraňuje, aby prerastala jemnejšiu. Takýto trávnik je ideálny v blízkosti domu, kde je príjemný a krásny pohľad, ale treba po ňom chodiť čo najmenej. Ak chcete mať taký krásny trávnik, aby Vám ho susedia závideli, tak tento typ trávnika je pre Vás ako stvorený. Treba však upozorniť, že skôr ako sa rozhodnete pre tento typ trávnika, spomeňte si na nevýhody spojené s námahou, ktorú prináša tento trávnik.
Úžitkový trávnik
    Úžitkový trávnik
  • Trávnik, v ktorom dominujú mätohony trvácne a širokolisté trsovité trávy nemožno porovnávať s nádherným a pestovaným okrasným trávnikom, ktorý tvoria najmä psinčeky a kostravy. Ak však chcete trávnik, na ktorom budete môcť žiť a nie sa len naň pozerať, potom je pre Vás vhodnejší typom úžitkový trávnik. Úžitkový trávnik prvej triedy je vhodný na rôzne športové hry, ležanie a iné činnosti, ktoré sa vykonávajú vonku na trávniku. Je to veľká výhoda a nielen jediná. Úžitkový trávnik znesie aj nevšímavosť, nenáležitú starostlivosť a neublíži mu to. Väčšina prirodzených drsných tráv, ktoré obsahuje úžitkový trávnik je užitočná, v okrasnom trávniku sa však považujú za burinu. Ďaľšou výhodou je nižšia obstarávacia cena a fakt, že tieto trávy sa ľahko rozrastajú.
Umelý trávnik
    Umelý trávnik
  • V mnohých oblastiach, najmä v športovom svete boli v poslednom čase prirodzený trávnik nahradený umelými plochami a zdá sa, že ich obľúbenosť narastá. Pre mnohé záhrady je myšlienka založiť umelý trávnik neprijateľná. Iní sa domnievajú, že umelý trávnik je vhodný do záhrady za predpokladu, že sa v nej nenájdu podmienky pre prirodzený trávnik. V záhradách zvyčajne býva jedna alebo dve silne zaťažované plochy, ktoré nemôže tvoriť trávnik. Typickým príkladom sú balkóny, terasy a skleníky. Zvyčajným riešením je vyložiť takúto plochu kameňmi alebo betónom, ale aj umelý trávnik je jednoduchý a príťažlivý variant. Ak je plocha z kameňa, dá sa jednoducho umývať a čistiť, na druhej strane umelý trávnik má prirodzený vzhľad, dlhodobú životnosť a skoro žiadnu údržbu. Niektorí výrobcovia udávajú až 10 ročnú záruku!

Kobercový trávnik alebo siaty?

Kobercový trávnik alebo siaty?
V prípade, že sa rozhodujete medzi siatym a kobercovým trávnikom by ste mali vedieť pár faktov. Dosiahnuť efekt trávnika siateho v porovnaní s kobercovou mačinou trvá približne pol roka za predpokladu, že všetko ide tak ako má. Tento proces je však veľmi náročný na čas a starostlivosť. Dôležitým faktorom pre výsledný efekt sú aj vonkajšie vplyvy, ktoré nemáme ako ovplyvniť ( domáce zvieratá, vtáctvo, poveternostné podmienky, terénne nerovnosti vo forme svahu atď. ). V konečnom dôsledku sa cena za námahu siateho trávnika, materiál a čas dá porovnať s cenou za kobercový trávnik, pri ktorom je okamžite vidieť výsledok vo forme zatrávnenej plochy. Kobercový trávnik má výhodu aj v tom, že o cca 10 až 12 dní, čo je čas po ktorom sa zakorení ho môžeme prvý krát pokosiť a následne ho naplno využívať na oddych, relax a iné činnosti s rodinou a priateľmi...

Pokládky kobercového trávnika

Pokládka trávnika 01 Pokládka trávnika 02
Pokládka trávnika 03 Pokládka trávnika 04
Pokládka trávnika 05 Pokládka trávnika 06
Pokládka trávnika 07 Pokládka trávnika 08
Pokládka trávnika 09 Pokládka trávnika 10
Pokládka trávnika 11 Pokládka trávnika 12
Pokládka trávnika 13 Pokládka trávnika 14
Pokládka trávnika 15 Pokládka trávnika 16
Pokládka trávnika 17 Pokládka trávnika 18

Aktuálne informácie

Mohlo by Vás zaujímať

Najnovšie projekty

Kosenie trávnikov

Pravidelné kosenie trávnikov

Na základe dopytu zo strany zákazníkov, ktorým sme realizovali záhrady sme sa rozhodli spustiť novú službu. Ponúkame Vám pravidelné kosenie trávnikov, vrátane všetkých doplnkových služieb v rámci exteriéru. Služba bude dostupná na mesiac, respektíve na celú vegetačnú sezónu. Neváhajte a vyplňte si online objednávku kosenia trávnika už teraz a nechajte kompletnú starostlivosť o Vašu trávu na nás!

Rozvoz zeminy

Rozvoz zeminy

Vážení zákazníci, ponúkame Vám možnosť požičať si naše stroje a mechanizáciu (mininakladač Hysoon a minidumper Lumag) aj s obsluhou za prijateľné hodinové ceny na rozvoz zeminy, kameňa a iných materiálov v prípade, že si okrasnú záhradu realizujete svojpomocne. Mininakladač a minidumper sú stroje vhodné na rozvoz rôznych materiálov v rámci záhrady tam, kde sa už veľké stroje nedostanú a je potrebné tieto namáhavé práce vykonávať ručne.

3D záhradné projekty

Záhradné projekty

Vážení zákazníci, v prípade realizácie kompletnej záhrady na kľúč, vrátane závlahového systému, dodávky rastlín a trávnika je projekt s kompletnou dokumentáciou pre zákazníka zadarmo.

Cenové ponuky

Cenové ponuky

Vážení zákazníci, v prípade žiadosti o cenovú ponuku na dodávku a pokládku trávnika, realizáciu záhradného jazierka, údržbu záhrady alebo inú cenovú ponuku je potrebné, aby ste v žiadosti vždy uvádzali požiadavky, veľkosť plochy v m², fotografie aktuálneho stavu plochy a miesto realizácie.

Pôsobenie

3D projekty záhrad

Vážení zákazníci, 3D záhradné projekty spracovávame aj zákazníkom mimo oblasti nášho pôsobenia. Pôsobíme v týchto krajoch: BA, TT, NR. Ostatným zákazníkom vypracovávame projekty bez osobnej návštevy. Komunikácia je riešená formou e-mailu a telefonicky.

Kobercový trávnik

Kobercový trávnik

Vážení zákazníci, pripravili sme pre Vás online objednávku pokládky kobercového trávnika. Objednávka je určená iba zákazníkom, ktorí majú záujem o trávnik aj s pokládkou.

Ekologické práce

Ekologické práce

Vážení zákazníci, ponúkame Vám služby spojené s ekologickými prácami a prípravami pozemkov pred rekonštrukciou alebo realizáciou okrasnej záhrady. Práce spočívajú v pílení a odstraňovaní nežiadúceho porastu a stromov, vypratávaní pozemkov, upratovaní stavebného a iného odpadu po dokončení stavieb. Zabezpečujeme aj kontajnery na likvidáciu odpadu. Služby sú dostupné do 50km v okolí Bratislavy.

Závlahy Hunter

Závlahy Hunter

Vážení zákazníci, pripravili sme pre Vás online formulár na vypracovanie projektu a cenovej ponuky na automatickú závlahu Hunter. Teraz si môžete požiadať o projekt a cenovú ponuku, poprípade zameranie pozemku priamo z Vášho domova úplne jednoducho.

Články na Blogu

Služby

- Realizácie závlah
- Realizácie jazierok
- Realizácie vodopádov
- Pokládky trávnikov
- Strojové úpravy terénu
- Kosenie trávnikov

Naši partneri

Richter Rasen Slovakia - Pestovanie a predaj kobercových trávnikov Bewas - Veľkoobchod závlah Hunter Plantago - Veľkoobchod okrasných rastlín a drevín Begra - Veľkoobchod jazierkovej techniky Takacs - Veľkoobchod agro potrieb Predaj exkluzívneho záhradného nábytku Roberti Rattan Predaj a výroba sudových sáun Ekologické práce Marián Braun Šimon Betko - luxusné záhradné vázy a kvetináče DANAÉ RK LIVE BRATISLAVA, s.r.o. Vaša realitná kancelária Dekoračné kvetináče zo živice Zimné záhrady